image

کراس فیت چیست ؟

CrossFit

تا اسم کراس فیت میاد بلافاصله از خودمون میپرسیم که کراس فیت چیست ؟ کراس فیت به چه دردی میخوره؟ کراس فیت چطور انجام میشه؟
این مقاله دقیق و عملی درباره کراس فیت  نگاشته شده است.

کراس فیت چیست ؟

تا اسم کراس فیت میاد بلافاصله از خودمون میپرسیم که کراس فیت چیست ؟ کراس فیت به چه دردی میخوره؟ کراس فیت چطور انجام میشه؟  وسایل مورد نیاز کراس فیت چیه ؟ تمرینهای کراس فیت و برنامه های کراس فیت چطوره؟ این مقاله رو تا آخر بخونید به تمام سوال‌های ذهنی که در مورد کراس فیت دارید کاملا علمی و حرفه‌ای میرسید.
خب قبل از هر تعریفی اول باید بدونیم که کراس فیت بعد ازینکه با استقبال مواجه شد به عنوان برند در سال 200 ثبت شد. سازنده کراس فیت گرگ گلاسمن و همسرش لورن جنای بودن که البته بعدا طلاق گرفتند و مشکلات واگذاری پیش اومد که در نهایت گلاسمن تمام برند رو مال خود کرد.  در یک تعریف ساده باید بگیم که کراس فیت یک ورزش ترکیبی است. اما در واقع از زمانی که کراس فیت به عنوان برند ثبت تجاری شد دیگه باید بگیم کراس فیت فقط یک ورزش نیست. برای علاقمندان به ورزش و فعالیت مشخصه اصلی این برند همون ورزش مهیج و رقابتی کراس فیت است. 
برای اینکه که بدونیم کراس فیت چیست باید چند سوال مهم رو پاسخ بدیم اول اینکه کراس فیت ترکیبی از چه ورزش‌های است دوم اینکه فلسفه کراس فیت چیست سوم اینکه تاکید تمرینات کراس فیت چیست. 
این سوالات کلی و دقیق می‌تونه نمای کاملی از ورزش کراس فیت رو برای ما روشن کنه که در ادامه به صورت کاربردی با زبان ساده و معتبر علمی بر اساس اولین کتاب کراس فیت زبان فارسی دنیا اثر استاد سجاد عارفی نیا یاد میگیریم که کراس فیت چیست. 
آیا ورزش کراس فیت آسونه و هر کسی می‌تونه کراس فیت تمرین کنه؟ برنامه های کراس فیت با چه نام های نام گذاری میشه؟ سیستم تمرینات کراس فیت چیست ؟  کراس فیت کوچ یا کراس فیتر کدوم ممکنه و درسته ؟
هر سوالی که ممکنه در ذهن شما بیاد به صورت دقیق تخصصی و کاربردی توسط سجاد عارفی نیا در کتاب کراس فیت وبرنامه های تمرینی که اولین کتاب و تنها کتاب معتبر کراس فیت ایران و کمیته کراس فیت است تشریح شده و در کنار اون اولین دوره جامع مربیگری کراس فیت و مدرسی در سامانه آموزش آنلاین فینیور با برترین سیستم آموزشی آنلاین ارائه شده است.
ایده کراس فیت CrossFit این است که به جای تمرکز بر روی یک ناحیه بخصوص از بدن یا فقط تناسب اندام ظاهری یا ورزش تک بعدی مانند دویدن یا وزنه برداری، ایجاد یک ورزش همه جانبه جهانی است.
ایده اصلی این است که سلامتی و تناسب اندام برای زندگی و مقابله با چالش های واقعی در زندگی مفید باشد نه فقط فرد دارای یک مجموعه مهارت های خاص و تخصصی شود.
ورزشکاران کراس فیت CrossFit یا کراس فیتتِر ها دارای آمادگی عمومی مناسبی هستند.

کراس فیت چیست

آشنای با فرآیند و تاریخچه کراس فیت​

بنیان گذار کراس‌فیت: گرِگ گلاسمن
1974: مربیگری ژیمناستیک در سن 18 سالگی در YWCA در پاسادنا، کالیفرنیا
1989-1974: در چندین سالن ورزشی در جنوب کالیفرنیا به آموزش افراد مشهور و ورزشکاران پرداخت و توانست با تمرینات کوتاه، کارامد و شدت بالا موفقیت‌های کسب نماید. به آموزش افسران پلیس پرداخت و سیستم تمرینی خود را با ترکیب اجزای بدنسازی و تمرینات استقامتی ایجاد کرد.
1995: برای تمرین و آموزش در اداره پلیس سانتا کروز کالیفرنیا استخدام شد. اولین باشگاه کراس‌فیت را در سانتا کروز تاسیس کرد. در این زمان تلویزیون، رادیو و خبرگزاری‌ها به کراس‌فیت توجه کردند چرا که مزایای این تمرینات شناخته تر می‌شد.
2001: سایت کراس‌فیت را راه اندازی نمود تا برنامه‌های روزانه کراس‌فیت و فیلم‌های آموزشی و تمرینی قابل دسترس شوند. یک بخش فعال برای بحث و تبادل نظر نیز در سایت برای بیان نظرات مختلف مردم در باره کراس‌فیت راه اندازی شد.
2003: شروع برنامه‌های جانبی کراس‌فیت و گسترش باشگاه‌های مستقل. 18 باشگاه تخصصی کراس‌فیت تا سال 2005 وجود داشت.
2005: سال گسترش باشگاه‌های کراس‌فیت در سراسر آمریکا و جهان.
2007: بنیانگذاری و برگزاری مسابقات کراس‌فیت برای شناسایی مردان و زنان شایسته کشور بر اساس استانداردهای کراس‌فیت.
2009: بیشتر از هزار مراکز وابسته با کراس‌فیت وجود داشت.
2012: 3400 مرکز وابسته به کراس‌فیت وجود داشت.
2013: کتاب خاطرات فرونینگ قهرمان سه دوره مسابقات کراس‌فیت منتشر شد.
2014: آقای آلیستر مربی سیرک دو سولی (بزرگترین شرکت تولید کننده تئاتر در جهان) شروع به استفاده از کراس‌فیت برای حفظ و کسب آمادگی افراد تیمش نمود.

کراس فیت چیست

نمایش صفحه استاد سجاد عارفی نیا

کراس فیت ورزشی ترکیبی از ژیمناستیک ویت لیفتینگ و متابولیک است. مرجع رسمی کراس فیت فارسی زبانان دنیا

کراس فیت فقط اگر به درستی و با هدف آموزش داده شود و از تمرینات شتابزده عجولانه و رقابت‌های بی‌هدف دوری شود می‌تواند برای هر فردی در هر سنی کارا باشد.
سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا
نویسنده و محقق
شما ممکن است تصوری از یک شخص جوان که در یک باشگاه کراس فیت CrossFit تمرین می کند داشته باشید، اما معتقدم که CrossFit برای طیف کامل سنین مختلف با توانایی ورزشی مفید است.
ava4
تونی کاراواخال
مربی L-2 CrossFit
20 درصد از افرادی که به طور منظم تمرینات کراس فیت را انجام می دهند، در برخی موارد آسیب می بینند که این عدد برای یک فعالیت تفریحی بسیار زیاد است. "من شخصاً CrossFitters کراس فیترها را در مراجعه به مرکز فیزیوتراپی خود به طور منظم می بینم "
ava2
کویلر هادسون
فیزیوتراپیست

کراس فیت چیست

کراس فیت چیست

شیوه اجرا و رکورد واد باربارا کراس فیت

Trulli

 

 

دوره آموزشی جامع کراس فیت

مقالات ورزشی مورد علاقه خود را بخوانید :

9 کلید درک اساسِ کراس فیت

فلسفه کراس فیت بهبود سلامتی و شکل بدنی با تمرینات کوتاه مدت و شدید است.

تاکید تمرینات کراس فیت به حرکات کاربردی است.

بین تمرینات کراس فیت برای سنین کم و بالا تفاوت وجود دارد.

کراس فیت به گونه‌ای تمرینات گروهی است.

کراس فیت برای افرادی نیست که بدنبال راه آسان برای تناسب اندام هستند.

بیشتر برنامه های کراس فیت با اسامی مختلفی نام گذاری شده اند و شیوه اجرا و حرکات هر برنامه متفاوت است.

سیستم تمرینات کراس فیت به گونه ایست که فرد بدون آسیب و با داشتن حس و اشتیاقی ویژه دائما فعالیت داشته باشد.

کراس فیت راه تندرستی و در عین حال رقابت کردن است.

مسابقات کراس فیت از سال 2007 شروع شده است و هر ساله محبو ب‌تر می‌شود.

با سجاد عارفی نیا برگزار کننده اولین دوره های آموزشی کراس فیت در ایران بیشتر آشنا شویم در خبرگزاری 

نویسنده اولین کتاب کراس فیت در ایران

نویسنده اولین کتاب تی آر ایکس در ایران

نویسنده اولین کتاب فانکشنال در ایران

بنیانگذار علم آموزشی کراس فیت در ایران

اولین رئیس کمیته آموزش کراس فیت ایران

اولین رئیس کمیته پژوهش فدراسیون همگانی ایران

برگزار کننده اولین دوره های آموزشی کراس فیت در ایران

کراس فیت چیست

کراس فیت چیست ؟ فلسفه کراس فیت

فلسفه کراس‌ فیت بهبود سلامتی و شکل بدنی با تمرینات کوتاه مدت و شدید است. برای انجام تمرینات کراس‌فیت فقط به لباس، کفش و یک اشتیاق راسخ جهت مقابله با محدودیت توان فکری نیاز است. کراس‌فیت برای هر فردی و در هر سنی بسیار کارا است. در یک باشگاه کراس‌فیت از سنین 4 تا 70 ساله می‌تواند حضور داشته باشد.

کراس فیت چیست ؟ تمرینات کراس فیت

تاکید تمرینات کراس‌فیت به حرکات کاربردی است، به‌این معنی که عضلات به شیوه‌ای درگیر و تقویت می‌شوند که در زندگی روزمره فعالند و به آنها نیاز است. در باشگاه‌های بدنسازی می‌توان با انجام حرکت جلوبازو با هالتر این عضله را تقویت کرد! اما در زندگی روزمره حرکتی شبیه به این حالت انجام نمی‌شود برای مثال وقتی می‌خواهیم وسیله‌ای را در خانه جابجا کنیم بیشتر به داشتن قدرت و ثبات در ناحیه مرکزی بدن و توان قلبی و تنفسی نیاز است تا داشتن قدرت در یک عضله خاص.

کراس فیت چیست

image

کراس فیت چیست ؟ سیستم کراس فیت

کراس‌فیت به گونه‌ای تمرینات گروهی است. به دلیل سیستم‌های خاص تمرینی در کراس‌فیت، مربی و اعضای باشگاه در تمامی مراحل درگیر و در انجام بهتر حرکات مشوق یکدیگر هستند. می‌توان گفت این ویژگی یک اتفاق زود گذر نیست و در طول هفته بارها تکرار خواهد شد. افراد رکورد‌های خود و میزان پیشرفت شان را ثبت و یکدیگر را برای ثبت رکوردهای بهتر تشویق می‌کنند.

کراس فیت چیست ؟ شدت کراس فیت

کراس فیت برای افرادی که بدنبال راه آسان برای تناسب اندام هستند نیست. شدت و سختی تمرینات می تواند به حدی باشد که باعث بد حالی شود. با توجه به نوع برنامه ها همیشه چالش تمرینی در هر سطحی در بیشترین حد ممکن است. همزمان با بهبود آمادگی و تناسب فرد، 
شدت تمرینات سخت تر می شود تا فرد دائما تحت چالش تمرینی قرار گیرد. در بعضی از برنامه ها فرد باید با حداکثر توانای بیشترین تعداد ست و تکرار تمرینی را انجام دهد برای مثال در یک برنامه 20 دقیقه ای هر فردی طبق توانای خود باید بیشترین تعداد تکرار بارفیکس، حرکت نوسانی کتل بل و چند حرکت دیگر را انجام دهد.

image

image

کراس فیت چیست ؟ برنامه کراس فیت | واد WOD

بیشتر برنامه های کراس فیت با اسامی مختلفی نام گذاری شده است و شیوه اجرا و حرکات هر برنامه متفاوت است.  برای مثال اِوا، مورفی، اسماُل. 
به برنامه های روزانه کراس فیت واد WOD گفته می‌شود. برای آشنای درست و حرفه ای با شیوه های اجرای برنامه کراس فیت و آموزش تمرین کراس فیت باید دوره آنلاین مربیگری کراس فیت و اولین کتاب کراس فیت و برنامه های تمرینی به خوبی فراگرفته شود.
برنامه 1:
400 متر دویدن، سپس بلافاصله انجام 3 ست: 21 تکرار بارفیکس، 15 تکرار پرش روی جعبه 50 سانتیمتری، 15 تکرار پرتاب توپ 9 کیلوگرمی به سمت دیوار 
برنامه 2: 
27 تراستر، 4 بار بالا رفتن از طناب به شیوه پای آزاد
21 تراستر، 3 بار بالا رفتن از طناب به شیوه پای آزاد
15 تراستر، 2 بار بالا رفتن از طناب به شیوه پای آزاد
9 تراستر، 1 بار بالا رفتن از طناب به شیوه پای آزاد

کراس فیت چیست ؟ تجهیزات کراس فیت

وسایل و ابزار مورد نیاز در کراس‌فیت. در هر ورزشی برای انجام برنامه‌های تمرینی نیاز به ابزاری است. در صورت شناخت ابزارها و کاربردهای آن می‌توان از وسایل جایگزین و مختلف با کمترین هزینه استفاده نمود. نیازی به استفاده از وسایل گران قیمت نیست. قبل از استفاده از هر وسیله و ابزاری خاص باید شیوه‌های صحیح کار با آن را فرا گرفت و از ایمن بودن آن جهت استفاده اطمینان حاصل نمود. 
با ابتکار شخصی می‌توانید برای انجام تمرینات از وسایل گوناگون کمک بگیرید و یا اگر قصد تمرین در خانه یا سفر را دارید از تمام وسایل ممکن و قابل استفاده کمک بگیرید. بجای داشتن تردمیل بهتر است بدوید، بجای خریدن جعبه بهتر است آن را مطابق با خود بسازید. با کتاب برنامه های تمرینی استاد سجاد عارفی نیا که قابل دانلود است می‌توانید تمام برنامه های تمرینی و ابزار مورد نیاز را در یک نگاه با شیوه‌های کاربرد آن در دست داشته باشید. برنامه‌های تمرینی را انتخاب کنید که به کمترین وسیله نیاز دارند. 

image

image

کراس فیت چیست ؟ برنامه کراس فیت | واد

در هر رشته و سیستم تمرینی خصوصاً کراس فیت، برای فهم بهتر و اجرای صحیح برنامه‌ها نیاز به آشنایی با واژه‌های تخصصی و مفاهیم است.
در این فصل 4 کتاب استاد سجاد عارفی مجموعه کاملی از واژگان گرد آوری و به صورت ساده و کاربردی تعریف شده به صورت دقیق و با ارجاعی که به صفحات تمرینی داده شده می‌تونید هر واژه رو درک تجسمی و تصویری هم کنید.
برای شناخت بهتر و آموزش شیوه اجرای صحیح و دقیق حرکات، باید کتاب حتما بخونید تا منبع کاملی از واژگان درست و معتبر داشته باشید و از پراکندگی خودتون برای یادگیری درست و دقیق جلوگیری کنید. 
نمونه‌ها : 
فارمرز کَری | Farmer’s carry
راه رفتن همراه با حمل یک وزنه اغلب دمبل در هر دست و در کنار بدن، شبیه هل دادن فرغون.
داونوارد فیسینگ داگ | Downward facing dog
قرار گرفتن به حالت عدد 8 فارسی(حرکت یوگا)، درحالی‌که سینه رو‌به زمین و کف دست‌ها و پاها روی‌زمین است از مچ‌پا تا لگن و از مچ‌دست تا لگن در یک راستا قرار گیرد.
دد هَنگ | Dead hangs
به صورت ثابت آویزان شدن از میله یا حلقه با دستانی کشیده
اینچوُرم واک | Inchworm Walk
راه رفتن با دست و پا، در حالت ایستاده بدون خم کردن پاها دست‌هایتان را به زمین برسانید با دست‌ها به جلو گام بردارید تا به حالت شنا برسید سپس بدون خم کردن پاها ، با پاها به جلو گام بردارید تا به دست‌ها برسند و به همین حالت به سمت جلو حرکت کنید.
تورکیش گِت آپ | Turkish Get up
با در دست داشتن دمبل یا کتل بل در یک دست به پشت روی زمین دراز بکشید در‌حالی‌که دست را به سمت سقف نگهداشته‌اید بدون خم کردن آرنج و تغییر جهت دست برخیزید.

پخش آنلاین یک مسابقه کراس فیت | کراس فیت گیمز

 2019 CrossFit Games | Event 10 – Individual Women | Ringer 1 & Ringer 2 | SajadArefinia

تی آر ایکس چیست و چگونه مربی تی آر ایکس شویم ؟ در این مقاله بخوانید
5 1 رای
اول‌5‌ستاره بعد ثبت‌نظر
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات متفاوت
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Layer 1
6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
×

  • کارشناسان آنلاین فقط جهت استخدام و راهنمایی شرکت در دوره‌ها پاسخگوی شما هستند.
  • دقت نمایید، پیگیری مدرک فقط از طریق ایمیل است و هیچگونه پاسخگویی آنلاینی برای پیگیری مدرک نخواهیم داشت.
×