image

تی آر ایکس چیست ؟

TRX

تا اسم تی آر ایکس میاد بلافاصله از خودمون میپرسیم که تی آر ایکس چیست ؟ تی آر ایکس به چه دردی میخوره؟ تی آر ایکس چطور انجام میشه؟
حتما تبلیغات گسترده‌ای که در مورد تمرین تی آر ایکس و اثرات و اهدافش میشه بارها با  رنگ و لعاب مختلف دیدید اما در واقع باید بدونیم بیشتر چیزهای که گفته میشه اشتباهه.
این مقاله دقیق و عملی درباره تی آر ایکس  نگاشته شده است.

تی آر ایکس چیست ؟

تا اسم تی آر ایکس | TRX میاد بلافاصله از خودمون میپرسیم که تی آر ایکس | TRX چیست ؟تی آر ایکس | TRX به چه دردی میخوره؟ تی آر ایکس | TRX چطور انجام میشه؟ 
خب در یک تعریف ساده باید بگیم که تی آر ایکس یک سیستم پیشرفته تمرینی است . اما در واقع از زمانی که تی آر ایکس به عنوان برند ثبت شد دیگه باید بگیم تی آر ایکس فقط یک نوع ورزش نیست. برای علاقمندان به ورزش و فعالیت مشخصه اصلی این برند همون ورزش کلاسیک و منظم تی آر ایکس است که با بند مخصوص انجام می‌شود.
برای اینکه که بدونیم تی آر ایکس | TRX چیست باید چند سوال کلی رو پاسخ بدیم اول اینکه تی آر ایکس | TRX شامل چه حرکاتی است دوم اینکه هدف و تاکید تمرینات  تی آر ایکس چیست.
این سوالات کلی محتوای و فهمی می‌تونه نمای کاملی از تی آر ایکس رو برای ما روشن کنه که در ادامه به صورت کاربردی با زبان ساده و معتبر یاد میگیریم که تی آر ایکس چیست. 
آیا تی آر ایکس | TRX آسونه و هر کسی می‌تونه تی آر ایکس تمرین کنه؟ برنامه های تی آر ایکس چگونه تنظیم میشه؟ 
هر سوالی که ممکنه در ذهن شما بیاد به صورت دقیق تخصصی و کاربردی توسط استاد سجاد عارفی نیا در کتاب کاملترین مجموعه تمرینات تی آر ایکس ارائه شده است که در سامانه مورمور قابل دانلود است. اولین کتاب و تنها کتاب معتبر تی آر ایکس در  ایران با کاملترین برنامه های تمرینی که تمام آموزش‌های مربیگری و مدرسی بر اساس این کتاب شکل گرفته است و انجام می‌شود. و در کنار اون اولین دوره جامع مربیگری تی آر ایکس و مدرسی در سامانه آموزش آنلاین فینیور با برترین سیستم آموزشی آنلاین ارائه شده است.
مربی تی آر ایکس شو و کسب و کار جدید خودت رو شکل بده.

تی آر ایکس چیست

آشنای با فرآیند و تاریخچه تی آر ایکس

تمرینات اسلینگ چگونه آغاز شد؟
چند هزار سال پیش، ژیمناستیک توسط یونانیان باستان آغاز شد. تناسب بدنی مورد تشویق قرار می‌گرفت و همه شهرهای یونان محوطه‌ای برای ورزش کردن داشتند. حلقه‌های ژیمناستیک یا حلقه‌های استیل توسط رومیان معرفی و به عنوان بخشی از آموزش نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعضی از تمرینات اسلینگ از حرکاتی که با حلقه‌های ژیمناستیک انجام می‌شود الهام گرفته شده‌اند.
اسلینگ در طول زمان برای تفریح و تناسب اندام استفاده می‌شد. اولین نسخه مدرن از تمرین اسلینگ در کتاب ورزشی که در سال 1866 منتشر شد، ثبت شده‌است. این کتاب چندین تمرین مختلف پیشنهادی را معرفی کرد و اولین کتاب شرح تمرینات اسلینگ بود. تا پایان دهه ی 1800، چندین اختراع ثبت شده برای طرح‌های مختلف اسلینگ وجود داشت.
در آغاز دهۀ 1900، پزشکان و درمان‌گران فیزیکی استفاده از اسلینگ را آغاز نمودند. اسلینگ درمانی برای بالا بردن بخشی از بدن به‌منظور انجام حرکات بدون اصطکاک مورداستفاده قرار می‌گرفت. حذف گرانش به بیماران ضعیف اجازه می‌دهد تا بخش‌های مختلف بدنشان را برای حرکات درمانی و انعطافی آزادانه حرکت دهند. در فصل تمرینات کششی و آرامشی کتاب از همین اصل استفاده می‌کنیم تا عضلات و مفاصل سفت را شل و راحت کنیم.
اسلینگ درمانی، مدت‌های طولانی وجود داشته‌است؛ اما تمرینات با اسلینگ فقط در چند سال گذشته تجدید حیات یافته و به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌است. تمرینات اسلینگ به دلیل اعتبار خود به عنوان یک ابزار آموزشی کاربردی و با ارزش در حال گسترش است.
تمرین مقاومتی با وزن بدن توانایی کنترل و ادراک بدنی را افزایش داده و نتایج قابل توجهی را در زندگی روزمره به وجود می‌آورد.
در ایران تی آر ایکس با اولین کتاب استاد سجاد عارفی نیا در سراسر کشور شناخته شد.

تی آر ایکس چیست

نمایش صفحه استاد سجاد عارفی نیا

تمرین مقاومتی با وزن بدن توانایی کنترل و ادراک بدنی را افزایش داده و نتایج قابل توجهی را در زندگی روزمره به وجود می‌آورد

انتخاب بَند یا اسلینگ

شرکت‌های مختلف با تولید و طراحی بندهای گوناگون و ایجاد تفاوت‌های ظاهری نام‌های برای آنان انتخاب کرده‌اند اما در حالت کلی کاربرد بندها به یک صورت است ولی در واقع کیفیت و استاندارد بندها یکسان نیست. آنچه‌که اهمیت دارد آشنایی صحیح با تنظیم انواع بند و نوع اجرای حرکات است که تنها در کتاب کاملترین مجموعه تمرینات اسلینگ | تی آر ایکس استاد سجاد عارفی نیا اصول علمی و عملی به طور کامل تشریح شده‌است. در تمرینات از هر نوع بندی نباید استفاده شود توجه به ایمنی و استاندارد بودن بند از ضروریات است.  
تی آر ایکس | ریپ 60 | فوردی پرو . . . 

تی آر ایکس چیست

9 کلید درک اساسِ تی آر ایکس

تی آر ایکس ورزش نیست بلکه یک سیستم تمرینی پیشرفته است.

تاکید تمرینات تی آر ایکس بهبود و تقویت عضلات مرکزی بدن است.

برای انجام تمرینات تی آر ایکس باید اصول اجرایی و استاندارد هر تمرین به درستی رعایت شود.

تی آر ایکس به گونه‌ای تمرین مقاومتی با وزن بدن است.

برای انجام تمرین تی آر ایکس نیاز به داشتن بند تی آر ایکس و اتصال در محل مناسب و مطمئن است.

بیشتر هدف های ورزشی و کسب و حفظ تناسب اندام با تی آر ایکس قابل دستیابی است اگر برنامه درست تنظیم شود.

سیستم تمرینات تی آر ایکس به گونه ایست که فرد بلافاصله مزایای تمرین تی آر ایکس را در زندگی حس خواهد کرد.

تی آر ایکس برای تمام سطوح از مبتدی تا متوسط و پیشرفته باید به درستی و با هدف ارائه شود.

مربی تی آر ایکس باید درک کاملی از حرکت شناسی ورزشی و نوع تعدیل و تجویز هر حرکت تی آر ایکس داشته باشد.

در سال های اخیر تمرین تی آر ایکس هر ساله محبو ب‌تر شده است.

با سجاد عارفی نیا برگزار کننده اولین دوره های آموزشی کراس فیت در ایران بیشتر آشنا شویم در خبرگزاری 

نویسنده اولین کتاب کراس فیت در ایران

نویسنده اولین کتاب تی آر ایکس در ایران

نویسنده اولین کتاب فانکشنال در ایران

بنیانگذار علم آموزشی کراس فیت در ایران

اولین رئیس کمیته آموزش کراس فیت ایران

اولین رئیس کمیته پژوهش فدراسیون همگانی ایران

برگزار کننده اولین دوره های آموزشی کراس فیت در ایران

شیوه اجرا و رکورد واد باربارا کراس فیت

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست ؟ تعریف اسلینگ

اسلینگ | تی آر ایکس: طناب گره‌زدۀ شده قابل تنظیمی است که در مقایسه با تمرینات عادی، قدرت و تعادل را بیشتر بهبود می‌بخشد.

با اسلینگ می‌توان کل بدن را تمرین داد. با این شیوه‌ی تمرینی خصوصاً در جلسات اول، عضلاتی فعال و درگیر می‌شوند که از وجود و نقش آن‌ها بی‌اطلاع بوده‌اید. 

اجرای تمرینات مقاومتی با استفاده از بند قابل تنظیم  در حالی که بندها را با دست گرفته‌ایم یا پاهای خود را در قلاب پا گذاشته ایم شالوده تمرینات تی آر ایکس است.

تی آر ایکس چیست ؟ مزایای اسلینگ

مزایای تمرینات اسلینگ چیست؟ برای تمرینات اسلینگ مزایای متفاوتی قابل بیان ‌است. به‌طوری‌که شما را قوی‌تر، سریع‌تر و منعطف‌تر می‌کند و همزمان تعادل را بهبود می‌بخشد. می‌تواند به جلوگیری از آسیب‌های ورزشی کمک کند و همچنین باعث شود در هنگام فعالیت‌های روزمره احساس بهتری داشته باشید. 

تی آر ایکس چیست

image

تی آر ایکس چیست ؟ اهمیت اسلینگ

تمرینات اسلینگ، برنامه‌های ورزشی متعادل کننده کل بدن است که نسبت به تمرین با دستگاه‌های معمول، نتایج سریع‌تری را موجب می‌شود. این تمرینات قدرت، تعادل و ثبات مفصل را همزمان به چالش می‌کشد. مهمتر از همه اینکه نتایج تمرینات اسلینگ را در زندگی روزانه خواهید دید.
برای‌مثال، برای بلند کردن یک جعبه سنگین باید تمام قسمت‌های بدن قوی باشند و فقط داشتن دست‌های قوی کافی نیست. به دلیل اینکه دست‌ها تنها بخشی از عمل بلند کردن را انجام می‌دهند؛ شانه‌ها، عضلات مرکزی بدن و پاها نیز در ادامه حرکت درگیر هستند. در این زمینه اصطلاحی در علم حرکت‌شناسی با نام زنجیره‌های عضلانی مطرح شده‌است

تی آر ایکس چیست ؟ ویژگی اسلینگ

حمایت تغییرپذیر و بی‌ثباتی که تی آر ایکس | اسلینگ محیا می‌کند ثباتِ‌مفصلی را افزایش و احتمال بروز آسیب‌های ورزشی را کاهش می‌دهد. 
همیشه در باشگاه بخشی از زمانتان را به علت‌های مختلفی مانند انتظار برای فرصتِ‌تمرین با دستگاهی خاص، تنظیم صندلی و میزان وزنه‌ها از دست می‌دهید. با دانش استفاده از اسلینگ باشگاهی با صدها تمرین خواهید داشت. تجهیزات دیگر به شما اجازه نمی‌دهد برنامۀ تمرینی خود را به همان روش تعدیل و تنظیم کنید. می‌توانید خلاق باشید و چالش تمرینات اسلینگ را با اضافه کردن تخته‌های تعادل یا وزنه‌های اضافی بیشتر کنید.
این کتاب برای نشان دادن ارزشمندی و سرگرم کنندگی و چگونگی انجام صحیح تمرینات اسلینگ نوشته شده‌است. در هر مکانی و در هر زمانی با اسلینگ می‌توانید تمرین‌های کاملی برای افزایش قدرت کل بدن انجام دهید. حتی اگر عضو باشگاه هستید می‌توانید برای کسب نتایج بهتر و سریع‌تر، تنوع تمرینی مورد نیاز را با اسلینگ فراهم کنید. خودتان را به چالش بکشید و عضلاتی را که از داشتن آنها بی‌خبر بودید، فعال کنید.
 

image

image

تی آر ایکس چیست ؟ تدابیر ساده تمرینی

ساده یا سخت‌تر کردن یک تمرین به سادگی برداشتن یک گام به عقب یا جلو است. با گام برداشتن به جلو، زاویه بین بدن و زمین کمتر و میزان وزنی را که نیاز است تحمل کنید بیشتر می‌شود.
با نزدیک‌تر کردن پاها به محل اتصال اسلینگ، تمرین سخت‌تر می‌شود. با کاهش زاویه بدن با زمین، پاها ممکن است به جلو سُر بخورد. برای جلوگیری از این حالت می‌توانید زانوها را اندکی خم کنید تا تمام کف پا با زمین تماس داشته باشد.
وقتی تمرینی را با زانوی خم انجام می‌دهید، همچنان باید ستون مهره را در حالت طبیعی و خنثی نگه دارید. هنگامی‌که در حالت متمایل به عقب خود را بالا می‌کشید با صاف کردن زانوها می‌توانید فشار تمرین را بیشتر کنید.
 

تی آر ایکس چیست ؟ استاندارد تمرین

حالت شروع (نقطه آغاز حرکت)
قبل از شروع، حالت و موقعیت خود را نسبت به محل اتصال اسلینگ ملاحظه کنید. این تمرین سخت است یا آسان؟ محل قرارگیری خود را انتخاب کنید. اطمینان پیدا کنید که ستون مهره‌تان در حالت طبیعی است.
حالت پایان (نقطه انتهای حرکت)
در قسمت تمرین‌های اولین و کاملترین کتاب تی آر ایکس در ایران نوشته استاد سجاد عارفی نیا که منبع آموزشی مربیگری و مدرسی کشور است، اولین تصویر سمت راست، نقطه انتهای حرکت را نشان می‌دهد. برای اینکه عضلات موردنظر را تمرین دهید باید در این موقعیت قرار بگیرید،  همچنین جدول مربوط به عضلات درگیر را بررسی و اطمینان حاصل کنید که هنگام انجام تمرین همان عضلات به کار گرفته می‌شوند.

TRX

تی آر ایکس چیست ؟ کاربرد ورزشی

دوچرخه‌سواری و تمرینات اسلینگ: در مطالعه‌ای جدید نشان داده شده‌است که بین بیومکانیک دوچرخه‌سواری و قدرت عضلات مرکزی بدن ارتباط وجود دارد. فقدان ثبات و قدرت در عضلات مرکزی بدن ممکن است باعث افزایش فشار روی مفصل زانو و ایجاد آسیب شود. دوچرخه‌سواران مبتدی اغلب فاقد قدرت در عضلات مرکزی بدن هستند. بنابراین در حالت ایده‌آل باید تمرینات عضلات مرکزی بدن را همزمان با شروع ورزش دوچرخه‌سواری آغاز کرد. تمرینات اسلینگ، این عضلات خصوصاً عضلات اطراف لگن را تقویت می‌کند و همین امر باعث افزایش عملکرد و رهایی از آسیب خواهد شد.

تی آر ایکس چیست ؟ برنامه استاندارد

فقط برنامه در تی آر ایکس استاندارد را انجام دهید. 
برنامه‌ای استاندارد است که تعداد تکرار هر تمرین با تعداد ست اجرای آن تمرین دقیق و بر اساس هدف تعیین شده باشد. شیوه اجرای برنامه باید به صورت دقیق تنظیم شده باشد به عنوان مثال زوج تمرینی یا خطی. 
حرکت تی آر ایکس باید مبنی بر هدف انتخاب شده باشد یعنی اگر حرکات مختلف و صرفا متنوع در برنامه باشد بدون چارچوب علمی از پیش تعیین شده قطعا اون برنامه استاندارد نیست و نباید آن را انجام داد.
هر حرکت باید به شیوه استاندارد توضیح داده شود تا با اجرای درست هر حرکت از رسیدن به هدف برنامه مطمن بود. 
هر تمرین باید مناسب با سطح هر فرد و با توجه به سطح تمرینی و توانایی شخص تنظیم شده باشد.
هر برنامه علاوه بر اینکه باید تنظیم و دقیق باشد همچنین باید سیر زمانی بلند مدت را نیز در نظر بگیرد و مطابق با اهداف فردی ارائه شده باشد. مثلا برنامه تخصصی که یک دوچرخه سوار باید انجام دهد با یک کارمند یا یک کشتی گیر قطعا متفاوت است. توجه به این تفاوت و داشتن منبع کاملی از برنامه های تمرینی خیال شمارو به عنوان مربی یا تمرین کننده و علاقمند راحت می‌کنه پس با دانلود اولین و تنها کتاب برنامه‌های تمرینی تی آر ایکس به زبان فارسی در دنیا آسوده خاطر باشید.

تی آر ایکس چیست

پخش نمونه ای از تمرین تی آر ایکس

از سری فیلم‌های آموزشی تی آر ایکس فینیور

TRX HINGE

دوره آموزشی جامع تی آر ایکس

مقالات ورزشی مورد علاقه خود را بخوانید :

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Layer 1
×

  • هر هدفی که دارید با کارشناس مربوطه ارتباط برقرار نمایید.
  • شما در این صفحه هستی : تی آر ایکس چیست ؟ 0 تا 100 آموزش ببین مربی تی آر ایکس شو
×